Gdy żuraw leci nad jeziorem, jego sylwetka odbija się w tafli wody, ale ani on, ani jezioro nie mają na to wpływu.
Według TAO tak trzeba postrzegać życie. W zmianie spojrzenia pomoże ci sztuka WU WEJ. W dosłownym tłumaczeniu znaczy to „bezczynność”, „niedziałanie”. Nie chodzi tu jednak o bierność, próżniactwo czy ignorancję.
W sztuce WU WEJ chodzi o pogodzenie się z tym, co nie jest od nas zależne, spokojne przyglądanie się temu, co nam się przydarza. WU WEJ to robienie właściwych rzeczy we właściwym czasie. To skupienie się na teraźniejszości, nie zamartwianie się o przyszłość i niegrzebanie się w przeszłości. To porzucenie przekonania, że zawsze o coś trzeba walczyć, coś wiedzieć, coś potrafić. Taoizm, z którego wywodzi się nauka WU WEJ, twierdzi, że zamiast siłować się z przeszkodami, lepiej zaakceptować fakt, że w życiu najczęściej jesteśmy bezradni wobec wydarzeń. Dlatego czasem warto poddać się nurtowi. Z ufnością, że zaniesie nas tam, gdzie powinien.
ODPUŚĆ, NIE MARNUJ ENERGII
Theo Fischer, propagator taoizmu i autor książki „Wu wei. Płyń z prądem życia”, twierdzi, że najważniejszą nauką, jaką powinniśmy wynieść z wu wei, jest zaprzestanie walki: z własnymi niedoskonałościami, nieszczęściami, jakie nas spotykają, czy dziejową niesprawiedliwością. Fischer przekonuje, że to jedynie marnowanie siły. Zapewnia, że wszystkie rzeczy, których pragniemy, przyjdą do nas same, kiedy tylko przestaniemy o nie walczyć. I dodaje, że zwykle tę prawdę dostrzegamy w trudnych momentach.
Dlatego nie czekaj na kryzys, wprowadź zasady taoizmu już dziś. Może nie uda ci się od razu, ale próbować warto. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci płynąć z nurtem, a nie wbrew niemu.
- Decyzje podejmuj spontanicznie. Nie analizuj nadmiernie sytuacji, zaufaj swojej intuicji. Im częściej będziesz z niej korzystał/a, tym bardziej wzrośnie jej siła.
- Żyj tu i teraz. Korzystaj ze swojej pamięci, kiedy potrzebujesz wiedzy, jak coś zrobić, ale nie oddawaj się zbyt często wspomnieniom. Pozwalaj myślom przychodzić do ciebie i odchodzić.
- Bądź cierpliwa/y. Na nic nie czekaj, przyjmuj to, co się zdarza, ze spokojem i absolutną akceptacją.
- Nie walcz ze swoimi wadami. Postrzegaj je jako część siebie i starannie obserwuj. Pomogą ci zebrać wiedzę osobie samym/ej. Wtedy nie będziesz już musiał/a słuchać rad innych ludzi dotyczących twojego życia. Będziesz za to kierować się swoim wewnętrznym autorytetem, nie będąc tego nawet świadomym/ą.
- Przestań się zamartwiać. Przeszłość minęła i nie ma sensu poświęcać jej więcej czasu. Jedyne przesłanie, jakie możesz z niej wynieść, brzmi: jeśli do tej pory radziłeś/aś sobie z trudami życia, to znaczy, że dasz radę i teraz. A wszelkie błędy sprawiają, że jesteś tylko silniejszy/a.
- Nie przywiązuj wagi do rzeczy, które nie są od ciebie zależne. Odpuść sobie kontrolę. Ciesz się z piękna i dobra, które cię spotyka, ale też się zbytnio do nich nie przywiązuj.
- Bądź pracowity/a, ale nie rzucaj się w wir pracy. Nie wykorzystuj jej jako drogi ucieczki, jak i nie popadaj w przesadę z innymi aktywnościami, by zrekompensować sobie własne słabości. Pracuj dla przyjemności pracy, nie dla rezultatów.
- Bądź twórcza i otwarta na świat. Wypowiadaj głośno swoje zdanie, ale dopuszczaj również inny punkt widzenia. Nie bądź uparty/a, ale jasno wyrażaj swoje poglądy, bez uciekania się do agresji.
- Nie bądź uzależniony/a od przyjemności, ale pełen/na radości. Kiedy spotyka cię coś miłego, rozkoszuj się tym, ale potem idź dalej, aż spotka cię inna miła rzecz, choć nie będziesz jej wcale wypatrywać. Nie chowaj się za przyzwyczajeniami, które dają przyjemność, ale oddalają od prozy życia.
- Nie przejmuj się zbytnio swoimi uczuciami. Przeżywaj je, akceptuj. Niech radość będzie radością, a smutek smutkiem. Nigdy nie wstydź się ich i nie wypieraj.
- Odpuść sobie dążenie do władzy, zwycięstwa czy bogactwa. Wtedy przestaniesz być ich niewolnikiem, a jeśli przyjdą – przyjmiesz je ze spokojem.
- W związku staraj się zachować wewnętrzną wolność. Kochaj bez chęci posiadania. Respektuj potrzeby swojego partnera oraz własne.
Źródło: zwierciadlo.pl
Autor: Joanna Olekszyk
23 marca 2022