Większość z nas w toku całej swojej edukacji nie zetknęła się z sugestią, że świadomość własnego myślenia może przywracać nam równowagę i dawać poczucie perspektywy, dzięki któremu myśli nie będą rządzić naszym życiem bez naszej wiedzy.
Jeśli chcesz, możesz wykonać pewne ćwiczenie.
Przywołaj sytuację, w której odczuwasz lęk.
1. Oszacuj teraz, jakie jest procentowe prawdopodobieństwo, że to się wydarzy (oceniaj wyłącznie na podstawie swoich odczuć).
2. A teraz zapytaj o to samo kogoś Ci życzliwego. Jakie, w jego opinii, są procentowe realne szanse na to, że to czego się obawiasz się zdarzy?
3. Porównaj wyniki. Mogą okazać się bardzo rozbieżne. Wynik drugiej osoby jest zdecydowanie bardziej obiektywną oceną prawdopodobieństwa zdarzenia.
Jakie wnioski z tego płyną?
Otóż strach jest naturalnym elementem naszego życia. Nikt nie jest go pozbawiony. Możemy się z nim mierzyć i przesuwać granice naszych możliwości. Poszerzanie strefy komfortu jest konieczne do naszego rozwoju. Strach może motywować, zwiększać naszą koncentrację, wpierać w poszukiwaniu rozwiązania.
Ale trzeba odróżnić strach od lęku.
Strach pojawia się w obliczu realnego zagrożenia, ma namacalną przyczynę (zdarzenie, które ma lub miało miejsce).
Lęk natomiast jest tylko wyobrażeniem o niebezpieczeństwie czy zagrożeniu. Nic się nie wydarzyło, może nawet nigdy się nie zdarzy. A mimo to lęk jest w nas obecny. Paraliżuje nasze działania. Ma charakter irracjonalny. Dajemy mu energię, uwagę odbiera nam siłę i pomysły na działanie.
Przykłady nieuzasadnionego lęku?
„Nie uda mi się”; „ośmieszę się”; „nie nadaję się”, „on/ona mnie nie lubi”; „on/ona się na to nie zgodzi, „nie zaakceptują mnie” i wiele innych. Czy tak faktycznie będzie? Możesz iść do jasnowidza albo wróżyć z fusów od kawy :). Możesz też podejść do takich myśli racjonalnie – to wszystko wcale nie musi mieć miejsca. Zmień myśl. Dobre myśli przyciągają dobre zdarzenia.
Jeśli zainteresował Cię temat schematów i/lub czujesz gotowość wyzwać je na pojedynek, zapraszam Cię na kurs MBSR, który organizuję i poprowadzę.
Na nim poznasz więcej praktyk i ćwiczeń, dzięki którym masz szanse trwale przestawić zwrotnice swoich myśli i przekonań.
Link do wydarzenia: https://bemindfulness.pl/kursy-stacjonarne/
Więcej o nawykach, schematach i przekonaniach: https://bemindfulness.pl/autobiografia-w-pieciu-rozdzialach/