Zimowa edycja MBSR 2023

Autor Huba

NIE WALCZ Z ŻYCIEM, WALCZ O ŻYCIE

Każdy z nas ma różne nawykowe taktyki uciekania przed życiem takim, jakie jest. 

Gdy czujemy się niespokojni, znudzeni, samotni poszukujemy coraz to nowych stymulantów, zatracając się w poczuciu, że życie musi być pasmem ciągłej ekscytacji i radości. Sięgamy nawykowo po to, co odrywa nas od prozaicznych doświadczeń zatracając przy tym naturalną zdolność do odczuwania radości w prozie codziennego bycia. W konsekwencji uczucia, przed którymi uciekamy rosną w siłę osaczając nas jeszcze mocniej. 

W Indiach łapano małpy na sprytną pułapkę. Do drzewa przywiązywano drewniane pudełko, w którym wycinano otwór wielkości małpiej łapy. Do środka wkładano banana . Zwierzę zwabione zapachem smakołyku wkładało łapę w otwór, łapało długiego banana i…nie mogło wyciągnąć jej razem z owocem. Otwór był za mały. Aby się uwolnić wystarczyło puścić banana. Niewiele jednak małp porzucało chwilową przyjemność zjedzenia owocu na rzecz długotrwałej przyjemności życia.

Co jest Twoim bananem? Złapałaś/eś się w pułapkę? To jeszcze nie katastrofa, ale jeśli zaczynasz się w niej urządzać, to nie unikniesz pasma rozczarowań.

JAK PO PROSTU BYĆ?

Wsparciem w budowaniu długotrwałej przyjemności życia może być praktykowanie uważności.

W dużym uproszczeniu to umiejętność skupiania uwagi na tym, co robimy i dostrzeganiu w tym jakości lub jej braku. Poprzez praktykę różnych odmian medytacji uczymy się przyjmować to, co jest obecne z życzliwością. To także objęcie nudy, lęku, bólu z czułością i akceptacją, że to część życia, od której nie uciekniesz. Praktykowanie uważności to budowanie nowych, zdrowych nawyków przy jednoczesnej rezygnacji ze starych sposobów krzywdzenia siebie.

Nie jest łatwo puścić banana. Ale też nie jest to niemożliwe.

Każdej zmianie, opuszczeniu tego, co znane i komfortowe towarzyszy lęk i niechęć. Potrzeba odwagi i determinacji, aby puścić to, do czego jesteśmy „przywiązani”. Potrzeba nowych umiejętności. A tych możesz poszukać na zewnątrz.

KURS ROZWIJANIA UWAŻNOŚCI – MBSR/Mindfulness Based Stress Reduction

W niedzielę 12 lutego rozpoczynam z nową grupą kurs rozwijania uważności. 
Zajęcia będę prowadzić w Krakowie, w sali warsztatowej Pro-Przestrzeń Rozwoju, przy ul. Sławkowskiej 12. Życzliwie Cię na nie zapraszam. 
Cały kurs to 8-tygodniowy proces rozwijania umiejętności medytacji kierowanych na określone aspekty codziennego życia. 

W CZYM KURS MOŻE MI POMÓC?

Na kolejnych sesjach MBSR uczysz się zarządzania swoją uwagą. Celowego jej rozszerzania lub skupiania na wybranych obiektach. Czasem kierujesz ją na siebie, czasem na otoczenie a czasem na uśpione zmysły.

Stopniowo uświadamiasz sobie, że odczuwanie bólu, dyskomfortu czy trudnych emocji świadczy o tym, że wszystko jest z Tobą w porządku. „Nic nie czuję”, „mam zupełnie inne doznania niż pozostali” okazuje się być naturalne i właściwe.

Odkrywasz na nowo swoje ciało i obejmujesz szacunkiem jego potencjał jak i ograniczenia. Rozpoznajesz swoje mentalne, fizyczne granice i dokonujesz świadomego wyboru czy je przekroczysz czy stawisz im asertywny opór.

W trakcie kursu uświadamiasz sobie, że stres jest subiektywny. Każdy ma prawo do swojego stresu, swojego bólu, swojego niepokoju. Nie unikniesz wszystkich stresorów, ale możesz zaopiekować się sobą w stresie, nie marnując przy tym swojej życiowej energii.

Podczas praktyk tego kursu uczysz się rozpoznawać blokujące Cię przekonania i poznajesz techniki ich przełamywania. Zaczynasz rozumieć, że myśli to nie fakty. Zauważając je, obserwując z dystansu możesz kreować je w przyjazny Tobie sposób.

Regularnie praktykując medytację poszerzasz także perspektywę spojrzenia na to, co przyjmujesz do siebie za pomocą zmysłów. Stajesz się odporna/y na manipulacje. Oszczędzasz zasoby energii odrzucając stopniowo nawyki, które Cię z niej drenują.

Po ścieżce uważności poprowadzę Cię z ogromną przyjemnością. Pozwól sobie na to.

POTRZEBUJESZ WIĘCEJ INFORMACJI? 

Więcej o metodzie MBSR: https://bemindfulness.pl/czym-jest-kurs-mbsr/
Opinie Uczestników: https://bemindfulness.pl/rekomendacje/
O prowadzącej: https://bemindfulness.pl/o-mnie/

Terminy spotkań: 12.02, 19.02, 26.02, 5.03, 12.03, 19.03, 26.03, 2.04 (niedziele)
Godziny zajęć: 19.00-21.30
Warsztat „Dzień Ciszy”: 16.04 (10.00-16.00)
Miejsce: Pro-Przestrzeń Rozwoju, Kraków, Sławkowska 12
Inwestycja: 1090 zł (*możliwość płatności w dwóch ratach)

W cenie kursu:
– drukowane materiały edukacyjne
– nagrania medytacji do samodzielnej praktyki
– zaświadczenie o ukończeniu kursu MBSR

Rezerwacja miejsca:
kontakt@bemindfulness.pl
516 375 707

Ta strona używa cookies aby polepszyć działanie strony. Akceptuję Dowiedz się więcej